ابرغول های جهان تکنولوژی

چندی پیش لیستی از سریعترین ابر کامپیوترهای جهان در پاییز ۲۰۱۸  منتشر شده است.چین با دارا بودن ۲۲۷ مورد از ۵۰۰ عدد در جایگاه اول قرار دارد هرچند تنها دو ابر رایانه اش  در لیست  ۱۰ تایی به چشم میخورد 

۱.Summit

پس از نامگذاری سریع ترین ابرکامپیوتر در اوایل سال جاری، سامیت (Summit) بر لقب فعلی اش تکیه نکرد.عملکردش را از ۱۲۲.۳ petaflops به ۱۴۳.۵ petaflops افزایش داد تا در مقام اول باقی بماند. سامیت (summit) برای آزمایشگاه ملی  Oak Ridge Department of Energy ایالات متحده با ۲،۲۸۲،۵۴۴ هسته IBM Power9 و ۲،۰۹۰،۸۸۰ هسته Nvidia Volta GV100ساخته شده است.  از نظر تئوری عملکرد اوج سامیت به ۱۸۷.۶۶ petaflops میرسد و بهره وری انرژی ۱۱.۳۲۴ gigaflops / watt را حفظ می کند.

۲.Sierra

آزمایشگاه ملی Energys Oak Lawrence Livermore خانه ی سریا (Sierra) است که از  ۷۱.۶ petaflops به ۹۴.۶ petaflops  اخیرا ارتقا یافته است . سریا (Sierra)  دارای ۱،۵۷۲،۴۸۰  هسته است که  توسط پردازنده های IBM Power9 تامین می شود و توسط شتاب دهنده های Nvidia Volta GV100 تقویت شده  که ۱،۳۸۲،۴۰۰ هسته به هسته های قبلی  اضافه می کند. سریا (Sierra) با بالا کشیدن خود در رتبه بندی قبلی ، حالا به رتبه ی ۲ رسیده است.

۳.Sunway TaihuLight

دو سال را در مقام اول گذرانده است اما طبق آخرین رتبه بندی که در ماه ژوئن انجام شد. به جایگاه سوم قانع شده است. مکان این ابر کامپیوتر، در مرکز ابرکامپیوتر های ملی چین واقع در Wuxi قرار دارد. عملکرد این ابرکامپیوتر به ۹۳.۰petaflops میرسد. یکی از ویژگی های سان وی، استفاده نکردن از تراشه ی شتاب دهنده است که به جای آن متکی بر پردازش ۴۰,۹۶۰ هسته ی مدل Sunway 26010 است که هرکدام دارای ۲۶۰ هسته است و دارای توان مصرفی ۶.۰۵۱gigaflops/watt است.

۴. Tianhe-2A

این ابر کامپیوتر در مرکز ملی ابرکامپیوتر های چین در گوانگژو، واقع شده است. رتبه بندی شماره ۴ را در لیست کسب کرده است. این سیستم دارای پردازنده های اینتل Xeon E5-2692v2 و پردازنده های Matrix-2000 با تعداد هسته نزدیک به ۵ میلیون عدد، کار می کند. حداکثر عملکرد آن ۶۱.۴۴ petaflops است. راندمان برق آن نیز ۳.۳۲۵gigaflops/watt است.

۵.Piz Daint

همچنان صعود مستمر خود را در بین لیست Top500 ادامه داد و به شماره ۵ رسید و در اوایل سال جاری ثبت شد. این ابر کامپیوتر روند صعود خود را در سال ۲۰۱۲ آغاز کرد که نوامبر به شماره ۱۱۴ صعود کرد. این سیستم در محل نگه داری ابر کامپیوتر های ملی سوئیس ملی در لوگانو، قرار دارد. این قدرتمندترین ابر کامپیوتر در اروپا است که عمل کردش به ۲۱.۲petaflops میرسد که با پردازنده های اینتل Xeon و پردازنده های NVIDIA Tesla P100 طراحی شده است.

 

۶.Trinity

ترینیتی (Trinity)، یک سیستم Cray XC40، که عملکرد خود را از ۱۴.۱۴ petaflops به ۲۰.۲ petaflops بهبود داد و جایگاه اول خود را از شماره ۹ تا به امروز به شماره ۶ ارتقا داد. این تنها ۱۰ سیستم برتر برای استفاده از پردازنده های اینتل Xeon Phi است و در آزمایشگاه ملی لس آلاموس وزارت انرژی ایالات متحده قرار دارد. راندمان برق آن نیز ۳.۶۷۸ gigaflops / watt است.

 

۷. (AI Bridging Cloud Infrastructure (ABCI

که در موسسه ملی علم و صنعت پیشرفته صنعتی ژاپن نصب شده است، یک دستگاه انرژی با کارایی است که توسطFujitsu

با استفاده از سرورهای Primergy CX2550 مجهز به پردازنده های Xeon Gold و GPU های NVIDIA Tesla V100 ساخته شده است. این سیستم دارای توانایی ۱۹.۹ petaflops دارد و توان مصرفی ۱۲.۰۵ gigaflops / watt دارد.

 

۸.SuperMUC-NG

این ابر کامپیوتر جدید در لیست، توسط Lenovo برای مرکز پردازش  Leibniz در آلمان ساخته شده است که شامل پردازنده های اینتل Xeon Scalable Skyklake است. این قدرتمندترین ابرکامپیوتر ای است که تنها توسط پردازنده هایx86 که از بیش از ۳۱۱،۰۴۰ هسته استفاده می شود و می تواند عملکرد ۱۹.۵ petaflops را ارائه کند.

۹. Titan

هنگامی که قدرتمندترین ابر کامپیوتر در ایالات متحده، Cray XK7 تایتان، در وزارت انرژی ایالات متحده  در آزمایشگاه ملی Oak Ridge، نصب شد، رتبه ۹ را در لیست بین المللی قرار دریافت کرد و در ماه ژوئن با سعود دو جایگاهی به شماره ۷ رسیده است.این ابر کامپیوتر با استفاده از شتاب دهنده های GPU NVIDIA K20x به قدرت ۱۷.۶ petaflops  دست پیدا کرد.

 

۱۰.Sequoia

این ابر کامپیوتر ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ قدرتمندترین دستگاه جهان بود و تا به حال توانسته خود را جزء لیست ۱۰ ابر کامپیوتر دنیا نگه دارد. این تابستان گذشته، Sequoia رتبه شماره ۸ را داشت، اما در آخرین به روز رسانی لیست به جایگاه ۱۰ رسیده است. این یک سیستم BM BlueGene / Q است که می تواند ۱۷.۱۷ petaflops را با استفاده از ۱،۵۷۲،۸۶۴ هسته و حداکثر ۲۰.۱۳ petaflops را آزاد کند.

اشتراک گذاری :

مطالب مرتبط

تماس با ما