ازانواع شبکه ها چه میدانید؟
ازانواع شبکه ها چه میدانید؟

ازانواع شبکه ها چه میدانید؟

یک شبکه کامپيوتری از اتصال دو و يا چندکامپيوتر ایجاد میشود. شبکه های کامپيوتری در ابعاد متفاوت و با اهداف گوناگون طراحی و پياده سازی می گردند . شبکه های Local-Area Networks)  LAN ) و Wide-Area Networks) WAN ) دو نمونه متداول هستند.در شبکه های  LAN ، کامپيوترهای موجود در يک ناحيه محدود جغرافيائی  منزل و يا محيط کار به يکديگر متصل می شوند . در شبکه های WAN ، با استفاده از خطوط تلفن و يا مخابراتی ، امواج راديوئی و ساير موارد ، دستگاه های مورد نظر در يک شبکه به يکديگر متصل می شوند

شبکههای کامپيوتری چگونه تقسيم بندی می شوند؟ 
شبکه ها ی کامپيوتری را براساس سه ويژگی متفاوت تقسيم بندی میکنند : توپولوژی ، پروتکل و معماری

توپولوژی ، نحوه استقرار( آرايش) هندسی يک شبکه را مشخص می نمايد .  bus , ring و star  ، سه نمونه متداول در اين زمينه هستند.

پروتکل، مجموعه قوانين لازمی مبادله اطلاعات بين کامپيوترهای موجود در يک شبکه را مشخص می نمايد . اکثر شبکه ها  از "اترنت" استفاده می کنند در برخی از شبکه ها از  پروتکل Token Ring شرکت IBMاستفاده میشود . پروتکل ، يک اعلاميه رسمی است که در آن قوانين و رويه های  مورد نياز برای  ارسال و يا دريافت اطلاعات ، تعريف میشود . در صورتی که دارای دو و يا چندين دستگاه باشيم و بخواهيم آنهارا بهم وصل کنیم، به وجود يک پروتکل در شبکه نياز داریم .تاکنون صدها پروتکل با اهداف متفاوت طراحی و پياده سازی شده است . TCP/IP يکی از متداولترين پروتکل ها در زمينه شبکه بوده که خود از مجموعه پروتکل های ديگر ، تشکيل شده است

معماری ، به دوگروه عمده معماری که عمدتا" در شبکه های کامپيوتری استفاده می شوداشاره می کند : Peer-To -Peer و Client - Server . در شبکه های Peer-To-Peer سرويس دهنده اختصاصی وجود نداشته و کامپيوترها از طريق workgroup به منظور اشتراک فايل ها ، چاپگرها و دستيابی به اينترنت ، به يکديگر وصل میشوند . در شبکه های Client - Server ، سرويس دهنده و يا سرويس دهندگانی اختصاصی وجود داشته ( نظير يک کنترل کنندهDomain در ويندوز ) که تمامی سرويس گيرندگان به منظور استفاده از سرويس ها و خدمات ارائه شده ، به آن log onمی کنند . در اکثر سازمان و موسسات از معماری Client - Server  برای پيکربندی شبکه های کامپيوتری ، استفاده می شود.

گروه مهندسی پارمونت به لطف دانش فنی به روز و تجربه فراوان که حاصل بیش از 15 سال تجربه در این حوزه می باشد آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها می باشد. سابقه درخشان مجموعه پارمونت در راه اندازی و پشتیبانی شبکه و رضایت سازمان های طرف قرارداد دلیلی محکم برای مدیران زبده جهت برون سپاری شبکه به این مجموعه می باشد. پارمونت با ارائه برنامه ای جامع و  به سازمان شما نگهداری از تجهیزات و امنیت شبکه سازمان شما را تضمین خواهد کرد.

با توجه به اهمیت یکپارچگی اطلاعات سازمان و تامین امنیت داده ها و لزوم پایداری شبکه گروه پارمونت این اطمینان را به شما خواهد داد که با برنامه ای منظم و دقیق تمامی شبکه شما تحت کنترل و مانیتورینگ خواهد بود.

 

 

مطالب مشابه
پارمونت
پارمونت
نظرات
   دیگر نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
پارمونت - https://t.me/ParmoGroup
پارمونت - https://www.linkedin.com/company/11297326
پارمونت - https://www.instagram.com/parmonetwork
پارمونت - FaceBook
پارمونت - twiter
تهران - خیابان جمهوری - خیابان دانشگاه شماره 35
تمامی حقوق سایت متعلق به گروه مهندسی پارمونت می باشد.کپی مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.
طراحی و اجرا گروه مهندسی پارمونت
پارمونت