مزایای استفاده از ویپ( VoIP)
مزایای استفاده از ویپ( VoIP)

مزایای جدیدی که این سیستم ها به همراه دارند، از نقطه نظرهای متفاوتی قابل بررسی است که در ادامه به آنها اشاره می شود. کاهش هزینه های جاری، سادگی استفاده از سیستم، سهولت در انجام تماس های مختلف از جمله جذاب ترین ویژگی های این سیستم است که علل آن به شرح زیر است:

 

* نصب و راه اندازی ساده

سیستم های VoIP دارای رابط کاربری بر پایه وب هستند و از هر مکان روی شبکه می توان با استفاده از یک مرورگر وب به سیستم دسترسی داشت و تنظیمات و تغییرات مورد نظر را اعمال نمود. در حالیکه سیستم های تلفن سانترال باید از طریق نرم افزارهای خاص خود و یا شماره گیری کدهای خاص از روی تلفن برنامه ریزی شوند.

 

* بی نیازی از سیم کشی مجزا

با استفاده از این فناوری از بستر شبکه برای ارتباطات تلفنی استفاده می شود که موجب کاهش کابل کشی مجزا برای هر میز کار (یک یا دو کابل شبکه) می گردد. با افزایش تعداد کارکنان، مجموع این هزینه ها به ازای هر میز کاری نیز افزایش می یابد که برای مجموعه ای بیش از 30 نفر کاملا محسوس خواهد بود. همچنین در صورت جابه جایی محل کاربر، دیگر دردسر سیم کشی به مکان جدید وی وجود نخواهد داشت. استاندارد بودن زیرساخت شبکه و تحلیل آن از موارد ضروری در این خصوص می باشد.

 

* کنفرانس های صوتی و تصویری

سازمانهایی که برای انجام امور از برقراری کنفرانسها استفاده می نمایند با برقرار نمودن این کنفرانسها به کمک این فناوری، از هزینه برقراری این کنفرانس ها با کمک تلفن های معمولی جلوگیری می نمایند. این هزینه ها با توجه به مسافتهای کاربران متغیر است که در بزرگترین حالت آن در ابعاد بین المللی خواهد بود .

 

* یکپارچه سازی ارتباطات و ارتباط رایگان بین دفاتر

با تجهیز سازمان ها به این فناوری، ارتباطات بین دفاتر از طریق بستر شبکه فراهم می گردد. شرکت ها و سازمان هایی که دارای بیش از یک دفتر می باشند در هر مرکز خطوط تلفن یا یک مرکز تلفن جداگانه دارند. در سیستم مرکز تلفن VoIP تمامی دفاتر در دفتر اصلی متمرکز می شوند. در صورتی که کارمندان و مدیران قصد تماس با همدیگر را داشته باشند براحتی با گرفتن شماره داخلی می توانند با هم تماس حاصل نمایند و شخصی که از بیرون دفتر تماس گرفته است براحتی می تواند به داخلی دیگری که در دفتر دیگر قرار دارد متصل گردد.

 

* ادغام دستگاه تلفن با کامپیوتر شخصی

یکی از ویژگی هایی که در بین سازمان ها در حال گسترش است، استفاده از تلفن های نرم افزاری (Softphone) است. استفاده از این نرم افزارها جایگزینی برای IP Phone ها است که هزینه اصلی این سیستم هستند. معمولا هر IP Phone هزینه ای بین 1 تا 4 میلیون ریال را داراست.

با نصب نرم افزارهای Softphone امکان دسترسی به داخلی های کاربران از طریق کامپیوتر فراهم می باشد. با استفاده از این ویژگی کاربرانی که خارج از محیط سازمان هستند امکان ارتباط با سازمان را همچنان خواهند داشت. این نرم افزارها برای کاربرانی که از لپ تاپ استفاده می کنند نیز بسیار مفید خواهد بود.

 

* تماس کاربران خارج از دفتر به صورت رایگان از هر کجای دنیا

کاربران این سیستم از طریق شبکه هایی نظیر اینترنت قادر به تماس با دفتر خواهند بود. این ویژگی برای کارکنانی که خارج از محیط دفتر هستند علاوه بر کسر هزینه ها موجب تسهیل تماس های تلفنی این کارکنان خواهد گردید.

 

* توسعه پذیری و افزایش ظرفیت

گسترش و اضافه نمودن کاربر در این سیستم ها بسیار آسان می باشد و مانند سیستم های سنتی نیاز به سیم کشی مجدد برای هر کاربر وجود ندارد. سیستم های VoIP در ظرفیت خطوط شهری و تعداد مشترکین بسیار انعطاف پذیر هستند. هرگاه به تعداد بیشتری از خطوط شهری نیاز باشد و یا بخواهید تعداد کاربران را افزایش دهید، می توانیدبه سادگی با افزودن ماژول(Module)  و یا گیتوی (Gateway) مناسب این کار را انجام داد و محدودیتی در تعداد و یا برند گیتوی وجود ندارد.

 

* مدیریت متمرکز و ساده

در سیستم VoIP مدیریت مرکز بسیار ساده می باشد. مراکز تلفن VoIP محیطی را تحت شبکه در اختیار کاربر قرار می دهند که از طریق آن می تواند تنظیمات را تغییر داده، کاربر اضافه نموده و یا گزارش گیری نماید. کنترل و مدیریت آسان این فناوری با استفاده از گزارش های جامع از دیگر مزایای سیستم تلفنی VoIP می باشد.

 

* امکان ارائه نامحدود شماره تلفن داخلی

تقریبا تمام سامانه های VoIP این امکان را دارند که به تعداد نامحدود در آنها کاربر تعریف گردد.

 

* امکان دریافت پیام صوتی (Voice Mail)

با استفاده از این سرویس در صورت عدم امکان پاسخ گویی کاربر، میتوان برای او پیام گذاشت. کاربر در زمان دلخواه و با استفاده از IP Phone خود امکان شنیدن این پیام ها را خواهد داشت. در این حالت پیغامها روی سرور اصلی ذخیره می گردند. کاربر برای شنیدن صندوق ورودی خود می تواند با شماره گیری یک شماره داخلی و وارد کردن رمز خود، پیغام ها را دریافت نماید.

 

* افزایش بازدهی و ارتقاء کیفیت خدمات به مشتریان
سیستم های VoIP به علت استفاده از بستر IP به راحتی می توانند با سرورها و نرم افزارهای دیگر ارتباط داشته باشند. اتصال به داده های سازمانی (Database) و همچنین سرویس های مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) راهکاری جهت بهره وری بیشتر و خدمات بهتر به مشتریان سازمان می باشد.

مطالب مشابه
پارمونت
پارمونت
نظرات
   دیگر نظرات
تا کنون نظری ثبت نشده است.
پارمونت - https://t.me/ParmoGroup
پارمونت - https://www.linkedin.com/company/11297326
پارمونت - https://www.instagram.com/parmonetwork
پارمونت - FaceBook
پارمونت - twiter
تهران - خیابان جمهوری - خیابان دانشگاه شماره 35
تمامی حقوق سایت متعلق به گروه مهندسی پارمونت می باشد.کپی مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.
طراحی و اجرا گروه مهندسی پارمونت
پارمونت