لوگو پارمونت
تلفن اینترنتی

ویپ یا تلفن اینترنتی چیست ؟ voip

آیا تا به حال کلمه ویپ را شنیده اید ؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که ویپ یا همان تلفن اینترنتی چیست و چه مزایایی دارد؟ اصلا ویپ چگونه کار می کند ؟

ویپ یا همان تلفن اینترنتی به معنای (انتقال همزمان مکالمات تلفنی بر روی یک شبکه دیتا) که به اصطلاح به آن ها تماس های تحت IP تلفنی نیز می گویند.

در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتی ، VoIP از فن آوری دیجیتال استفاده می کند و تلفن های اینترنتی و یا ویپ ها نیازمند یک اتصال broadband نظیر DSL هستند . کاری که ویپ ها یا همان تلفن های اینترنتی انجام می دهد این است که سیگنال های آنالوگ صوت را به داده های دیجیتال تبدیل می کنند. که این تبدیل باعث می شود تماس های تلفنی از طریق اینترنت منتقل می شوند و ما به راحتی بتوانیم با همه دنیا در ارتباط باشیم.

تلفن اینترنتی :

 یکی از چیزهایی که این تماس های صوتی در کل برای ما ایجاد کرده است این است که روش مجازاً رایگان برای برقرای ارتباطات تلفنی در هر جای دنیا را امکان پذیر کرده است. فقط کافی است شما یک هزینه ISP را بپردازید.

بسیاری از افراد فکر می کنند که در داخل شبکه از طریق ویپ باز هم نیاز به اینترنت داریم اما باید بگویم برخلاف تصور عموم برای برقراری تماس از طریق تلفن ویپ در داخل شبکه نیازی به اینترنت نیست چون این سیستم فقط از بستر شبکه برای انتقال اطلاعات استفاده می نماید، اما درخارج از شبکه بر روی بستر شبکه و با استفاده از اینترنت انجام خواهد گرفت. برای بهره مندی از سیستم ویپ حتما باید از تلفن اینترنتی استفاده کنیم. برای برقراری ارتباط اینترنتی از طریق سیستم ویپ ، وجود یک تلفن IP می تواند پاسخگوی تمامی نیاز های افراد باشد. 

voip

حال شاید برای بسیاری از شما این سوال پیش بیاید که هدف از این کار چیست ؟

هدف از این کار این است که بتوانیم قدم به قدم بر چالش های که انتقال ترافیک صوتی برروی بستر نه چندان با کیفیت شبکه های محلی را با خطر روبه رو می سازد غبله کنیم. از این رو پیمودن این مسیر، لازمه تضمین موفقیت پروژه های VoIP سازمانی است.

هنگامی که شما از یک مکالمه تلفنی استفاده می کنید که از طریق ویپ و مبتنی بر IP است این تماس شما بسیار با تماس های معمولی فرق می کند. کیفیت تماس های مبتنی بر IP مستقیما ارتباط با اینترنت و کارایی شبکه دارد.

یعنی اگر شبکه ضعیف باشد شما قطعا تماس ناموفق و یا با کیفیت بدی خواهید داشت.
شرط موفقیت پروژه های ویپ عبارت است از : التزام مدیران شبکه به ارتقای کارایی LAN، خطوط و تجهیزات دسترسی به شبکه گسترده، و به کارگیری ابزارهای مدیریت و کنترل کیفیت

 (ویپ)  VoIP چگونه کار می کند؟

یکی از کاربردهای متداول ویپ (VoIP)  برای موارد شخصی است که در منازل سرویس های تلفنی هستند که با اینترنت و بر روی شبکه کار می کند که با یک سوئیچ تلفنی تماس انجام می شود.

در استفاده شخصی با استفاده از فن آوری سوئیچ استفاده کننده ها می توانند هرکدام به تنهایی برای خود یک شماره تلفن داشته باشند. که در این صورت نیازمند است که یک آداپتور نیز وجود داشته باشد. حالا شاید برای شما سوال باشد آداپتور برای چه ؟ این آداپتورها این امکان را به استفاده کنندگان می دهد که بتوانند از یک تلفن معمولی استفاده کنند. در این حالت کسی که با شما حرف می زند و شما با آن تماس گرفته اید نخواهد فهمید که شما از ویپ استفاده می کنید یا یک تلفن معمولی.

حال می خواهیم با چگونگی کار با ویپ آشنا شویم :

در گذشته بسیار از پیشگامان عرصه علمی نتیجه گرفتند که می شود سیگنال را در قالبی بصورت دیجیتال می تواند در مسافت طولانی ارسال کنند. و این موضوع باعث شد ایده ویپ شکل بگیرد.

آن ها به نتیجه رسیدند که قبل از ارسال سیگنال ، آن را با استفاده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال(ADC) ، دیجیتال و سپس ارسال و در نقطه پایانی انتقال،با استفاده از یک مبدل دیجیتال به آنالوگ(DAC) مجددا" آن را به آنالوگ تبدیل نمود . دقیقا این همان کاری است که ویپ انجام می دهد. در تماس های اینترنت یا همان ویپ صدای دیجیتال در بسته های اطلاعاتی قرار می گیرد و به مخاطب شما می رسد.

شبکه های مبتنی بر پروتکل TCP/IP از بسته های اطلاعاتی IP تشکیل می گردند ،که شامل یک هدر ( برای کنترل ارتباطات ) و یک paylaod  به منظور مبادله داده می باشند . فن آوری VoIP از بسته های اطلاعاتی IP به منظور حرکت در شبکه و رسیدن به مقصد نهائی استفاده می نماید .

حالا بعد از خواند تا این جای مقاله و فهمیدن کارکرد ویپ در ذهن شما سوال پیش بیاید که اصلا ویپ چه مزیتی دارد ؟

مزایای استفاده از ویپ :

یکی از مزایای ویپ ( تماس اینترنتی) که برای اکثر کاربران آن ها محبوب است این است که فرقی نمی کند شما کجا باشید خانه و یا شهر خود و یا اصلا ممکن است مسافرت. شما با استفاده از VoIP در هر جایی که به پهنای باند مناسب دسترسی داشته باشید، می توانید ارتباط برقرار کنید، کاربران می توانند هنگام مسافرت ATAها یا  IP Phoneهایشان را همراه داشته باشند و به تمام خدماتی که تلفن خانگی شان ارائه می دهد دسترسی داشته باشند.

کاربرد دیگری از ویپ که برای استفاده کنندگان ویپ بی نظیر است این است که برخی افراد حتی می توانند با استفاده از لپ تاپ هایشان نیز تماس تلفنی برقرار کنند که این از طریق برنامه ای که ویپ را پشتیبانی می کند امکان پذیر است.

ویپ voip

soft phone برای دسترسی به سرویس VoIPاست. soft phon  یک نرم افزار ویژه است که سرویس VoIP را به کامپیوتر یا laptop شما load می کند. این برنامه ها این امکان را به شما می دهد که از طریق laptopتان از هرجای دنیا که به یک ارتباط با پهنای باند مناسب دسترسی داشته باشید ارتباط تلفنی برقرار کنید.

اغلب شرکت های تلفنی سنتی هزینه سرویس های اضافی را در صورت حساب شما می گنجانند. در حالی که اگر از سرویس دهنده های VoIP استفاده کنید، این سرویس ها استاندارد به حساب می آید. سرویس هایی مثل:

▪ Caller ID

▪ Call Waiting

▪ Call Transfer

▪ Repeat Dialing

▪ Return Call

▪ Three-way Dialing 

اما ویپ ممکن است معایبی هم در کنار مزایای خود داشته باشد.

معایب استفاده از ویپ ها ( تلفن های اینترنتی )

اساساً مشکلات ارتباطات تلفنی مبتنی بر IP را می توان در سه گروه جای داد: مشکلات شبکه، پیکربندی تجهیزات و ناهماهنگی در سیگنالینگ، و مشکلات موجود در سمت رابط های آنالوگ تلفن.

پارمونت

021-66972131 ​
شبکه سازمانی

دریافت مشاوره بوسیله

follow

message

message