استفاده از پروتکل های قدیمی، کانال های مشترک (overlapping channels) و سرعت کم داده ها باعث کندی شبکه های Wi-Fi می شوند.

شبکه های Wi-Fi  بسیار حساس هستند. اختلاف بین دستگاه های Wi-Fi و رسانه ارتباطات پویا درامواج رادیویی است،که آن رابه یک تکنولوژی حساس با تنظیمات و موقعیت های بسیاری که می تواند آن را کندتر بکند تبدیل کرده است. حتی اگر از پهنای باند زیادی استفاده نمی کنید، Wi-Fi های سریعتر را بیشتر دوست دارید.

در ادامه مسائلی را بررسی میکنیم که باعث کندی می شوند :

مودم های  قدیمی و پروتکل های امنیتی

استفاده از پروتکل های امنیتی قدیمی در شبکه Wi-Fi به طور قابل توجهی عملکرد ان را کاهش می دهند. به عنوان مثال، 802.11ac می تواند سرعت داده های بیش از 1000 Mbps را پشتیبانی کند. اما اگر پیکربندی امنیتی WEP یا WPA را داشته باشید، نرخ داده ها به 54 مگابیت در ثانیه محدود خواهد شد. این محدودیت به خاطر آن دسته از انواع امنیتی است که با استفاده از روش رمزنگاری پروتکل(TKIP)به وجودامده است .بنابراین، برای اطمینان از اینکه روش های امنیتی قدیمی، باعث کندی شبکه Wi-Fi شما نمی شوند ، امنیت WPA2 را تنها با استفاده از استاندارد رمزگذاری پیشرفته (AES) فعال کنید. حالت انتخابی WPA / WPA2 یا WPA2-TKIP را تاجایی که میشود انتخاب نکنید.

اگر مودم Wi-Fi تان قدیمی است که از امنیت WPA2-AES پشتیبانی نمی کند، ببینید آیا به روز رسانی های سیستم عامل وجود دارد که این توانایی را اضافه کند؟بعدا، با افزودن یک آداپتور Wi-Fi مبتنی بر USB یا PCI به رایانه یا دستگاه تان، به آن اتصال مدرن Wi-Fi را بدهید. اگراز این آداپتورها پشتیبانی نمی شود، یک پل بی سیم برای دستگاه هایی که یک اتصال اترنت داشته باشند، در نظر بگیرید.

 به یاد داشته باشید که  یک SSID جداگانه با پروتکل های قدیمی تر برای دستگاه های قدیمی ایجاد کنید و یا کلیه دستگاه های سرویس گیرنده Wi-Fi قدیمی را در کل عوض کنید.

استفاده از باند با فرکانس 5 گیگاهرتزی

باند فرکانسی 2.4 Ghz فقط در صورت استفاده از کانال های عرضی پیش فرض 20 Mhz دارای 11 کانال است اما در صورت استفاده از کانال های گسترده 40 Mhz   تا سه کانال غیر همپوشانی  را فراهم می کند. از آنجا که AP های همسایه باید در کانال های غیر همپوشانی  و مختلف باشند، باند فرکانسی 2.4 GHz می تواند خیلی سریع مختل شود.با این حال، گروه 5 گیگاهرتز تا 24 کانال را فراهم می کند.اما همه AP ها از تمامی فرکانس ها پشتیبانی نمی کنند. با استفاده از کانال های گسترده 40 Mhz، شما می توانید تا 12 کانال غیر همپوشانی داشته باشید. بنابراین، در این گروه، شما احتمال کمتری برای دخالت کانال ها در میان اپراتورهای خود و هر شبکه دیگر دارید.

برای افزایش سرعت و کارایی باید سعی کنید تا بسیاری از کاربران Wi-Fi را در گروه 5 گیگاهرتز در شبکه خود را تنظیم کنید. در نظر داشته باشید که کاربران  در حال استفاده از فرکانس 2.4Ghz را به کاربران دوباندی ارتقا دهید. علاوه بر این، از هرباند فرمان در AP ها استفاده کنید تا شانس کاربران را به جای 2.4 گیگاهرتز به 5 گیگاهرتز وصل کنید. اگر شما کنترل کامل بر کاربران Wi-Fi دارید و اطمینان دارید که پوشش 5 گیگاهرتزی شما خوب است، به دنبال غیر فعال کردن فرکانس 2.4 Ghz باشید.

تنظیم اشتباه  کانال های AP

از آنجایی که گروه باند 2.4 گیگاهرتز شلوغ است، کانال هایی که توسط AP های شما مورد استفاده قرار می گیرند بسیار مهم هستند، ممکن است که همپوشانی کانال ها از شبکه های همسایه و یا حتی AP های خود انهاصورت بگیرد .  این گروه راسعی کنید در کانال های غیر همپوشانی 1، 6 و 11 کانال های عرضی 20 Mhz قرار دهید. اگر چه بیشتر AP ها و مودم های بی سیم ویژگی تنظیم کانال اتوماتیک دارند، اماممکن است گاهی اوقات آنهابه خوبی کارنکنند . برای بررسی اینکه آیا آنها به درستی تنظیم شده اند، دوباره تخصیص کانال های کانال را بررسی کنید. اگر اشتباهی صورت گرفته، سعی کنید کانال های خود را تنظیم کنید.

هنگام تأیید تخصیص کانال اتوماتیک یا تنظیم آن به صورت دستی، خوب است که نقشه هایی که از طبقه بندی مکان های AP را شناسایی می کنند، بیرون بیایید. به این ترتیب شما می توانید مکان های AP را تجسم و تکالیف کانال را بنویسید. اگر شما بیش از سه AP دارید، مجبورید کانال های 1، 6 و 11 را مجددا استفاده کنید. اما سعی کنید تا AP را تا آنجایی که ممکن است به همان کانال تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر شما شش AP را به طور مساوی در یک راهرو طولانی گسترش دهید، کانال هایشAPهارا را به ترتیب 1، 6، 11، 1، 6، 11 تنظیم کنید. در مورد سطوح دیگر، ساختمان ها را فراموش نکنیدسعی کنید AP ها را با همان کانال ها ، در بالای یکدیگر تنظیم کنید.

استفاده از نرخ داده کم

  AP ها آنچه که داده ها برای ارتباطات با کاربران  Wi-Fi پشتیبانی می شود را کنترل می کنند. هنگامی که AP ها از پایین ترین میزان داده ها حمایت می کنند، بدین معنی است که اتصالات آهسته یا ضعیف را می پذیرند. و AP هایی که از پایین ترین میزان داده ها پشتیبانی نمی کنند، سریعتر هستند، که به طور معمول چیزی است که شما می خواهید. شما نمی خواهید کاربران Wi-Fi متصل به AP زمانی که اتصال بسیار کند معطل شوند، زیرا عملکرد کلی شبکه را کاهش می دهد. اگر یک شبکه Wi-Fi به درستی با پوشش خوب طراحی شده باشد، می خواهید کابران Wi-Fi به  بالاترین سرعت ممکن به بهترین AP مراجعه کنند، نه به AP ای متصل شوند که اتصال کندتر را فراهم می کند.

اکثر AP های سطح سازمانی، میزان داده های دقیق را که فعال هستند کنترل می کنند. در صورت امکان، کمترین نرخ داده را غیرفعال کنید: 1- 12 مگابیت در ثانیه. اگر شما دارای یک شبکه با تراکم بالا با پوشش بزرگ هستید، در نظر بگیرید که نرخ های بیشتر را غیر فعال کنید.( شاید حتی تا 54 مگابیت در ثانیه)

عدم طراحی و پیکربندی

طراحی/ پیکربندی کلی شبکه بیسیم ضعیف، باعث مشکلاتی در عملکرد Wi-Fi می شود. باید برای تشخیص مکان های AP مناسب،  بررسی حرفه ای انجام شده باشد و پس از نصب ،تأیید صحت انجام شود. تنظیم مجدد و بازنگری نیز باید پس از هر گونه تغییر فیزیکی قابل توجهی به ساختمان و یا طرح اعمال شود.

دیدگاهتان را بنویسید