اهمیت شبکه های کامپیوتری

اهمیت شبکه های کامپیوتری بر هیچکس پوشیده نیست. چرا که زندگی روزمره انسان ها به ارتباطات و تبادل اطلاعات در فضای سایبری وابسته است. همه ما به خوبی میدانیم که این ارتباطات در بستر شبکه های کامپیوتری انجام می شود. شبکه های کامپیوتری را حیاتی ترین موضوع قرن میتوانیم بگوییم. می توانیم نتیجه گرفت شبکه کابلی از پایدارترین بسترهای شبکه است که حجم بسیاری از تبادل اطلاعات در این زیرساخت جابجا می شود.با پارمونت همراه باشید

 

همانطور که میدانید شبکه های کابلی با توجه به تجهیزاتی که برای پسیو شبکه استفاده می شود سرعت پهنای باند متفاوتی دارند.

 

اما این نکته را فراموش  نکنید که کابل کشی استاندارد شبکه باید از نوع ساخت یافته باشد.

 

در این نوشتار نکاتی که در اجرای کابل کشی شبکه های  کامپیوتری درون سازمانی لازم است که مدیران با نوع خدمات شبکه و استانداردهای کابل کشی و پسیو کاری شبکه آشنایی کامل داشته باشند. بهره وری و کیفیت در شبکه های کامپیوتری لزوما بستگی به کیفیت زیر ساخت آن دارد. یعنی استاندارد کابل کشی و ترانکینگ.

اگر متخصص راه اندازی شبکه تبحر کافی در کابل کشی تداشته باشند سازمان یا کسب و کار شما به زودی با مشکل روبرو خواهد شد. لذا با رعایت استانداردهای کابل کشی طبق مصوبات سازمان استانداردسازی جهانی، دیگر نیازی به تغییر یا صرف هزینه برای تغییر شبکه نخواهید داشت. بعد از کابل کشی استاندارد، هزینه های شما به پشتیبانی  و نگهداری تجهیزات شبکه کاهش می یابد که در برابر هزینه های اولیه بسیار ناچیز است.

مهم ترین موضوعی که در کابل کشی شبکه لازم است به آن ها توجه کنید در ادامه اماده است.

هرچند مواردی که گفته شد بسیار مهم است اما نکته اساسی و مهم طبق استاندارد پیش رفتن است. یعنی ساختار مندی.

به بیان دقیق تر، استاندارد کابل کشی یعنی رعایت استانداردهای جهانی مانند TIA  و BICSI

این استانداردها شامل اجرا و پیاده سازی پریزها، کانکتورها، کابل ها، اتصالات و

تجهیزات مربوط به آن و مابقی تجهیزات پسیو شبکه است. این تجهیزات در فرآیندهای  طراحی، تست، نصب، تصمین عملکرد سیستم های مدنظر  جهت اجرای کابل کشی شبکه استفاده می شوند. بدیهی است که کابل کشی ساخاار یافته نسبت به کابل کشی سنتی هزینع بیشتر دارد. اما یک سرمایه گدلری بلند مدت محسوب می شود. چرا که پسیو و کابل کشی استاندارد با اصول فنی مهندسی هزینه های اتی شما را برای تعمیر و راه اندازی شبکه به شدت کاهش خواهد داد. پس اجرای صحبح و رعایت تمامی استانداردها در تامیت زیر ساخت شبکه کابلی بسیار اهمیت دارد.

هرینه تامین کابل و قیمت کابل کشی شبکه به چتد عامل مهم بستگی دلرد مانند متراژ، تعداد تجهیزات، شعبات سازمان و اهداف کسب و کار.

 

کابل کشی ساخت یافته عبارتند از:

موراد فوق تنها برخی از دلایلی است که با استناد آن‌ها می‌توان یک کابل کشی اصولی را اجرا و پیاده سازی کرد، نکات مهم و ریزی هم در کابل کشی ساختار یافته وجود دارد که به صورت تیتر وار در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود .

 اصول دیگری هم در کابل کشی شبکه وجود دارد که از اهمیت بالایی در این عملیات برخوردار است، برخی از آن‌ها عبارتند از:

 

قطعات و حوزه های کابل کشی استاندارد  یا ساخت یافته

  1. کابل کشی افقی: کابل کشی که در یک ناحیه کای باشد، کابل کشی افقی میگوییم. HORIZON CABELING نوعی سیم کشی به صورت افقی  است که بالای سقف و یا زیر زمین سازمان یا محل کسب و کار قرار داد. وابسته به نوع کابل مصرفی حداقل فاصله ای که بین دستگاه ها می تواند وجود داشته باشد 90 متر است. می توان گفت هدفا از کابل کشی افقی ، انجام کابل کشی  میان تجهیزان داخل اتاق ها و پریزهای  درون آن است

  2. کابل کشی پایه ای: نوعی کابل کشی که VERTICAL CABELING نیز میان حرفه ای نیز شناخته می شود. این نوع کابلینگ مهم ترین نوع کابل کشی در شبکه است. از این نوع کابل کشی برای اتصال بین اتاق های مخابراتی، تجهیزاتی ، فضای دسترسی و ورودی استفاده می شود. کابل در هر طبقه از کف تا کف و حتی بین ساختمان ها به کار گرفته می شود. هم چنین فاصله کابل ها به عواملی مثل نوع کابل و امکانات اتصال بستگی دارد. اما خوب اسن بدانید کابل های تویید  محدودیت 90 متر دارند.  برای توضیح  بیشتر می توان گفت در هر طبقه از ساختمان نیاز به اتاقی داری کهوتجهیزات اصلی مانند سوییچ ک سرور و … را درون آن قرار میدهیم. به عنوان اتاق مرکزی تمام کابل کشی ها به آن وصل می شوند. این اتاق هاEQUIPMENT ROOM   نان دارند. اما در نهایت میان این اتاق ها و اتاق MAIN CROSS ROOM کابل کشی انجام می شود. چون  اتاق ها در طبقات مختلف ساختمان قرار دارند کابل ها باید به صورت  عمودی انجام شوند.

  3. منطقه کاری:منطور از منطقه کاری فضایی است که در آن اجزای کابل بین رسانه های ارتباطی و مخابراتی جابجا می شوند. اجزای کابل شامل تجهیزات ایستگاه ها، پچ پنل ها و رسانه های ارتباطی است.

  4. اتاق تجهیزات:TELECOMMUNICATION CLISET نام دیگر اتاق تجهیزات یا ارتباطات است. اتاقی که محل قرار گیری تجهیزات اصلی شبکه و مخابراتی و فریم های توزیع است. همه اتصالات شبکه در این اتاق شکل می گیرد. هر ساختمانی که شبکه دارد باید یک قفسه سیم کشی داششته باشد البته ابعاد و اندازه آن بستگی به اندازه سرویس و خدمات مورد نیلز کارفرما دارد.

  5. ENTRANCE FACILITY: تجهیزات ورودی مانند کابل نقطه تقسم شبکه، اتصال سخت افزار،دستگاه های حفاظتی و… را شامل می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید