خدمات پسیو شبکه (Passive Network)

کسب و کار خود را رشد دهید

خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه (Passive Network)

پسیو شبکه چیست :
پسیو در لغت به معنای غیرفعال است و به تجهیزاتی میگویند که با برق کار نمیکنند. پسیو شبکه به خدمات نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه گفته میشود که هنوز پیکر بندی نشده اند. برای آشنایی با پسیو بهتر از با نام این تجهیزات پسیو شبکه آشنا شوید: انواع کابل ها (کابل شبکه زوج بهم تابیده Twisted Pair کابل شبکه کواکسیال Coaxial کابل شبکه فیبر نوریOptical Fiber)، پچ کورد، داکت (ترانک)، کیستون، پچ پنل، رک و … میباشد.

همه ما از لزوم استفاده از شبکه های کامپیوتری آگاهیم و به خوبی میدانیم که یکی از مهم ترین عوامل رشد و پیشرفت یک سازمان وجود یک شبکه و زیرساخت مجهز است. به تجهیزاتی که در شبکه برای اتصال سیستم ها به یکدیگر استفاده می شوند تجهیزات پسیو شبکه گفته می شود. پسیو در لغت به معنای غیرفعال است و به تجهیزاتی پسیو اطلاق می شود که بر روی دیتای عبوری شبکه کاری انجام نمی دهند.

لازم است که تجهیزات مربوط به شبکه در مناسب ترین شکل آرایش بگیرند تا در خدمت سازمان شما باشند. از تجهیزات پسیو شبکه که به نوعی ریشه و بستر شبکه محسوب می شود برای برقراری ارتباطات درون سازمانی استفاده می شود. به بیان گویاتر می توان گفت یک شبکه سریع و هوشمند نیازمند یک سیستم پسیو یا کابلی باکیفیت است.

 در ایجاد یک شبکه تجهیزات باکیفیت لزوما ملاک نیست؛ بلکه اجرای استانداردهای موجود، سبب فراهم شدن شبکه کاملی مطمئن با بالاترین حجم پهنای باند خواهد شد. این مسئله باعث خواهد شد که برطرف سازی نیازهای فعلی و آپدیت کردن سیستم های اکتیو با کمترین هزینه و کمترین زمان انجام شود.

خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه به صورت خلاصه

چرا به خدمات پسیو شبکه نیاز داریم؟

یک تفکر رایج اما اشتباه در بین مدیران کسب وکارها وجود دارد مبنی بر اینکه یک شبکه اصولی و استاندارد شامل تجهیزات شبکه خوب مانند سرور، روتر، سوئیچ و … میباشد. این بی توجهی باعث می شود که مشکلات زیرساخت شبکه های کامپیوتری یکی از معضلات اصلی شرکت ها می باشد! متأسفانه مدیران برای زیرساخت و پسیو شبکه اهمیت کمتری قائل می شوند و این مسئله موجب ایجاد مشکلات بزرگ تر، با هزینه های بیشتری در شبکه می شود.

مدیران و مسئولین شرکت ها و سازمان ها باید بدانند که دلیل اشکال بسیاری در ساختار شبکه و پشتیبانی شبکه آنها، زیرساخت غیر اصولی و غیراستاندارد است؛ و لازم است که قبل از هر اقدامی زیرساخت های شبکه را اصلاح و بهینه سازی کنند.

لازم است که تجهیزات مربوط به شبکه در مناسب ترین شکل آرایش بگیرند تا در خدمت سازمان شما باشند. از تجهیزات پسیو شبکه که به نوعی ریشه و بستر شبکه محسوب می شود برای برقراری ارتباطات درون سازمانی استفاده می شود. به بیان گویا تر می توان گفت یک شبکه سریع و هوشمند نیازمند یک سیستم پسیو یا کابلی باکیفیت است.

 در ایجاد یک شبکه تجهیزات باکیفیت لزوما ملاک نیست؛ بلکه اجرای استانداردهای موجود، سبب فراهم شدن شبکه کاملی مطمئن با بالاترین حجم پهنای باند خواهد شد. این مسئله باعث خواهد شد که برطرف سازی نیازهای فعلی و آپدیت کردن سیستم های اکتیو با کمترین هزینه و کمترین زمان انجام شود.

مراحل اجرای پسیو شبکه

هدف از ساخت وب سایت تجاری رونق کسب وکار است، پس لازم است چیدمان سایت خود را به گونه ای انجام دهیم که کاربران را به سمت محصولات و خدمات ما هدایت شوند.

با توجه به اطلاعاتی که در مرحله بازدید به دست آمد؛ کارشناسان شروع به طراحی نقشه زیرساخت شبکه می کنند. در این مرحله تمام امکان سنجی ها طبق فیزیک محیط کاملاً بررسی شده و یک نقشه تمام عیار و مطابق با استانداردهای روز طراحی می شود. این مرحله از اهمیت بسیاری در پروژه برخوردار است چراکه پس از پیاده سازی پسیو امکان تغییر در آن وجود ندارد.
شرکت پیمانکار پس از طراحی زیرساخت ها و تائید نقشه اصلی شبکه، اقدام به تهیه مرغوب ترین کابل ها بسته به درخواست کارفرما (مسی، فیبر نوری) می کند. سپس کابل کشی شبکه و تراکینگ به صورت ساختاریافته و منسجم شروع می شود. کابل کشی در دو نوع روکار و توکار است.
حال نوبت نصب و آرایش رک ها، نصب پچ پنل، پچ کورد، سوئیچ ها، روترها و سرورها است. تمامی تجهیزات شبکه داخل رک نصب میشوند. بعد از نصب تمامی موارد بالا باید نودها، پریزها و کیستون ها نصب شود.

بعدازآن که تمامی تجهیزات نصب شد؛ زمان تست سیگنال شبکه از راه می رسد. در این مرحله لازم است که تمام نودها از لحاظ سلامت ارتباط گیری تست شوند تا از عدم قطعی در ارتباط کابلی اطمینان حاصل شود. انجام این مرحله بسیار مهم توسط متخصصان شبکه و با ابزار تست فلوک انجام می شود.

با توجه به توضیحات قبل می توان گفت به مجموعه تجهیزاتی که در شبکه کار اتصال سیستم ها را به یکدیگر انجام می دهند، اما بر روی دیتاهای عبوری کاری انجام نمی دهند تجهیزات پسیو گفته می شود. برای آن که ساده تر مسئله را بیان کنیم می توانیم بگوییم؛ تجهیزاتی که برای کارکرد خود نیازی به جریان برق ندارند تجهیزات پسیو نام دارند. این تجهیزات صرفاً نقش زیرساختی در انتقال و عبور اطلاعات را بر عهده دارند. هم چنین از مهم ترین مراحل در ساخت و ایجاد یک شبکه هستند.
پسیو شبکه
passive network

تجهیزات پسیو شبکه کدامند؟

انواع کابل و پچ کورد شبکه ( کابل Cat5e , Cat6 , Cat6a ) کابل های فیبر نوری  کانکتورهای فیبر نوری ( پچ کورد, آداپتور فیبر نوری ) انواع رک های ایستاده و دیواری انواع پچ پنل کابل های مسی و فیبر نوری اتصالات شبکه مثل سوکت, کیستون را نام برد.

 این کابل به چند دسته مختلف تقسیم می شود که با کلمه cat که مخفف category است شناخته می شود.
این کابل دارای پهنای باند 100 مگاهرتز بوده و از آن برای پیاده سازی شبکه Ethernet یا سرعت 100 مگابیت بر ثانیه استفاده می کنیم.
این کابل دارای پهنای باند 125 مگاهرتزمی باشد که از آن برای پیاده سازی شبکه Ethernet  یا سرعت 100 مگابیت بر ثانیه و یک گیگابایت در ثانیه بهره می بریم.
کابلی که دارای پهنای باند 250 مگاهرتز بوده و از آن برای پیاده سازی شبکه Ethernet یا سرعت یک گیگابایت در ثانیه استفاده می کنیم.

کابل کشی برای شبکه لزوما همیشه توکار انجام نمی شود و گاهی برحسب نیاز روکار می شود. در کابل کشی اصولی و استاندارد  نمی توان کابل ها را آزاد و بدون محافظ گذاشت چون ممکن است دچار اسیب های جبران ناپذیری شود. از این رو برای نظم و ایمنی کار باید از محفظه هایی به نام داکت و تراکینگ استفاده کرد. داکت از تجهیزات پسیو شبکه است که کابل شبکه از درون آن عبور می کند و از به هم ریختگی کابل ها جلوگیری می کند. داکت ها در اندازه های مختلفی تولید میشوند. طبق استانداردها معیار سنجش آن سانتی متر است ولی عموماً با نمره بیان می کنیم.

رک جعبه ای است دارای انواع درب فلزی، شیشه ای و ترکیبی فلزی-شیشه ای که تجهیزات اکتیو شبکه مانند روتر، سرور، سوییچ داخل آن قرار می گیرند، رک ها در سایزهای مختلفی ساخته می شوند.  واحد اندازه گیری رک Unit است.

کیستون جز تجهیزات پسیو شبکه است که داخل پریز شبکه قرار می گیرد و یکی از پرکاربردترین تجهیزات شبکه های داخلی است.کیستون  نوعی کانکتور برای ایجاد ارتباط بین کابل شبکه و تجهیزات اکتیو از قبیل روتر و سرور و سیستم کاربران می باشد.

ترانک همان داکت است با ظاهری بهتر. هم چنین موارد استفاده از ترانک دقیقاً شبیه به داکت می باشد.
هنگامی که تعداد کابل هایی که قرار است در داکت قرار بگیرد از عددی عبور کند به جای داکت از ترانک استفاده می کنیم.

پچ کورد نوعی کابل شبکه است که در دو سر آن سوکت شبکه وجود دارد. کابل های پچ کورد در متراژهای ۳۰ سانتی متری،۵۰ سانتی متری،۱ متری، ۲ متری، ۳ متری، ۵ متری، ۱۰ متری و ۱۵ متری تولید می شوند.
پچ پنل آیتمی درون رک می باشد که وظیفه آن ایجاد ارتباط بین نقاط انتهایی کابل های شبکه و تجهیزات شبکه است و پورت هایی که در پچ پنل وجود دارند به صورت cat 5 و cat 6 ساخته می شوند.
پچ پنل در انواع ۱۵ پورت، ۱۶ پورت، ۲۴ پورت ۳۶ پورت ۴۸ پورت ساخته میشوند. کابل فیبر نوری یکی از روش های نوین انتقال اطلاعات در شبکه های کامپیوتری است. فیبر نوری در مقایسه با کابل های مسی انعطاف پذیری کمتری دارد و زمانی مورداستفاده قرار می گیرد که مسافت بیشتر از ۱۰۰ متر است و پهنای باند بیشتری نیاز داریم.

عوامل مؤثر بر هزینه نصب و راه اندازی شبکه

برخلاف تصور عموم که به نظر می رسد هنگام استفاده از تکنولوژی وایرلس دیگر نیازی به کابل نداریم حتی یک شبکه وایرلس هم به یک زیرساخت کابلی قوی و ساختاریافته نیازمند است.

عمده هزینه راه اندازی یک شبکه برای خرید تجهیزات پسیو شبکه صرف می شود که بسته به نوع کابل، سوئیچ ها، روترها و… هزینه متغیر است. ناگفته نماند که کیفیت اجرای کابل کشی شبکه نیز نقش مؤثری در استانداردسازی شبکه یک سازمان دارد. هم چنین بازدهی شرکت شما ارتباط مستقیمی با زیرساخت های شبکه شما دارد. بدین معنی که هرچقدر زیرساخت شبکه های کامپیوتری شما به صورت استاندارد و اصولی انجام شده باشد، بالاترین بازدهی را خواهید داشت.

هزینه راه اندازی شبکه یک سازمان چقدر است؟

مؤلفه بعدی که می تواند در هزینه نصب و راه اندازی شبکه نقش داشته باشد نوع شبکه است. شبکه Wi-Fi در مقایسه با یک شبکه که به صورت ساختارسازی پسیوکاری شده باشد هزینه کمتری خواهد. هزینه کابل کشی شبکه بر اساس نیاز شرکت ها متغیر است. به طور مثال کابل ها داخل دیوار باشند یا از طریق داکت پلاستیکی هدایت شوند!!! همچنین موانعی که در مسیر پسیوکاری وجود دارد بر هزینه کابل کشی شبکه مؤثر است. برای همین تعیین هزینه نهایی توسط کارشناس پسیو، پس از بازدید حضوری از محل پروژه پسیو انجام می شود.

فاکتورهای مؤثر بر هزینه پروژه پسیو شبکه

متراژ : متراژ پروژه، تعداد نودهای شبکه و فاصله تا رک از مؤلفه های مهم در قیمت نهایی پسیوکاری است. پهنای باند : پهنای باند موردنیاز در زیرساخت شبکه تأثیر بسیار مهمی در هزینه نهایی خواهد داشت. کابل کشی : مسیر کابل کشی شبکه و نحوه اجرای پروژه همچنین پروتکل های کاربردی در شبکه می تواند بر قیمت نهایی مؤثر باشد.

هزینه پسیو کاری شبکه

متخصصین شبکه برای محاسبه هزینه پسیو مؤلفه های بسیاری را در نظر می گیرند. لذا بهتر است که از یک متخصص شبکه با علم و تجربه لازم برای پروژه های پسیو شبکه استفاده شود.

با توجه به اینکه سازمان همیشه در حال توسعه هستند، اگر اصول کابل کشی شبکه درراه اندازی شبکه رعایت نشود شرکت در آینده خسارت های مالی زیادی را متحمل می شود برای همین یکی از اصول مهم در کابل کشی شبکه در نظر گرفتن ایمنی و محافظت از کابل های شبکه است.

بسیاری از شرکت ها نیازهای آینده کسب وکار خود را نیز در نظر می گیرند و بسته به نوع تکنولوژی و تجهیزات مورد استفاده عمل می کنند متخصصین شبکه پس از تعیین تعداد کابل ها، مسیر کابل ها را درون رک نیز تعیین می کنند.

خدمات پسیو شبکه پارمونت

گروه مهندسی پارمونت به لطف دانش فنی به روز متخصصان خود که حاصل تجربه بیش از ۱۵ ساله خود در این حوزه می باشد، آماده ارائه خدمات به سازمان ها و کسب وکارها می باشد. متخصصین گروه مهندسی پارمونت به درستی تمام نیازهای یک سازمان به شبکه را درک کرده و بهترین تجهیزات با مناسب ترین هزینه برای سازمان شما آماده خواهد کرد.

سابقه درخشان مجموعه پارمونت در خدمات پسیو شبکه و بحث امنیت شبکه رضایت سازمان های طرف قرارداد دلیلی محکم برای مدیران زبده جهت سپردن تجهیز و راه اندازی پسیو شبکه سازمان خود به این مجموعه می باشد.

بیش از 21 سال تجربه

ارائه خدمات با استاندارد های بین المللی

تیم متخصص و مجرب

ارائه گزارش های کاربردی

ارائه گزارش های منظم  از وضعیت شبکه و اقدامات انجام شده و مشکلات موجود به کارفرما

دلیل تمایز پارمونت با دیگر شرکت ها چیست؟

فیبرنوری

پلن شماره 1

 • تعداد سرور : 1
 • تعداد کلاینت : 5
 • ساعت کار حضوری : 3 ساعت
 • ساعت کار ریموت : 10 ساعت
1650000 تومان ماهیانه

پلن شماره 2

 • تعداد سرور : 2
 • تعداد کلاینت : 15
 • ساعت کار حضوری : 10 ساعت
 • ساعت کار ریموت : 30 ساعت
تماس بگیرید ماهیانه

پلن شماره 3

 • تعداد سرور : بیش از 2 عدد
 • تعداد کلاینت : بیش از 25
 • ساعت کار حضوری : بیش از 20 ساعت
 • ساعت کار ریموت : بیش از 40 ساعت
تماس بگیرید ماهیانه

جمع بندی : برای راه اندازی زیرساخت شبکه (Passive) نیاز به یک کارشناس متخصص و با تجربه دارید تا با آرایش استاندارد تجهیزات علاوه بر کارایی بالای سیستم در هزینه خدمات پسیو صرقه جویی نمایید. در راه اندازی زیر ساخت مجموعه شما نیاز به طراحی اصولی شبکه به همراه نقشه، کابل کشی شبکه، کابل کشی برق و UPS، راه اندازی انواع سانترال، نصب داکت و ترانکینگ، راه اندازی اتاق سرور و … خواهد داشت. پس در نظر داشته باشید انتخاب مجموعه معتبر و با تخصص و تجربه نقش مهمی در پایداری شبکه کامپیوتری شما دارد.

سوالات متداول

یک شبکه از دو بخش active و passive تشکیل می‌شود. تجهیزات پسیو شبکه ابزارهایی اند که در تولید یا تقویت سیگنال‌های الکترونیکی نقشی نداشته و تنها هدایت کننده جریان الکتریکی بین ابزارهای اکتیو شبکه هستند.
متراژ پروژه، پهنای باند موردنیاز، مسیر کابل کشی شبکه و نحوه اجرای آن
دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments