محتوا پادشاه است!

جمله ای که بارها وبارها شنیده ایم. اما چرا این جمله انقدر مهم است. دلیل آن کاملا واضح است؛ کاربران از سایتی خرید می کنند که محتوایی ساده، روان و جذاب داشته باشد و خیلی سریع بفهمند محصولی که میخواهند بخرند چه ویژگی هایی دارد. بدین ترتیب متن و محتوا در فضای وب پادشاهی میکند. در پارمونت به بررسی این مساله میپردازیم.

چه چیزی را محتوای سایت میدانیم؟

یکی از اساسی‌‎ترین بخش‌های هر وب سایت را محتوای آن میدانیم. اگر محتوای ما یک محتوای جذاب و کاربرپسند باشد موجب توقف بیشتر کاربر در یک وب سایت خواهد شد؛ این اتفاق شانس ما را برای فروش محصول افزایش می‌دهد. همچنین مزایای دیگری نیز دارد!!! مانند افزایش رتبه وب سایت در گوگل و بهینه‌شدن برای موتورهای جستجو .

برای تولید محتوا سایت ابتدا باید هدف خود از تولید آن مشخص کنیم و بتوانیم به این سوال جواب دهیم که تولید محتوای سایت چیست؟ آیا این محتوا با نوع کار ما در سایت مطابقت دارد؟ آیا کاربر برای خواندن به این محتوا به اینترنت مراجعه کرده است؟ آیا این محتوا کاربر را مجاب به خرید میکند؟

اگر محتوا بتواند پاسخگوی نیازهای یک کاربرشود قطعا موجب ترغیب آن به بازدید از صفحات دیگر سایت نیز خواهد شد. تصور کنید که شما سایت فروشگاهی دارید و این توقف بازدیدکنندگان علاوه بر رشد سئوی سایت شما ، مشوق خرید محصولات شما نیز خواهد شد. پس در طراحی سایت به این نکته دقت کنید.

محتوای سایت پارمونت

به چه کاری تولید محتوا می‌گوییم؟

هر موضوعی که تحت عنوان متن، تصویر، فیلم، صوت و… برای انتقال مفهوم در یک سایت قرار می‌گیرد و موجب بازدید کاربر از آن سایت میشود، “محتوا میگوییم. به فرایند تهیه و تولید آن نیز “تولید محتوا” میگوییم. پس تولید محتوایی که مرتبط با اهداف سایت بوده و از نظر مخاطب ارزش مطالعه را داشته باشد، مهم‌ترین خواسته یک وب‌سایت است. بسیار مهم است که بتوانیم با ایجاد یک محتوای مناسب به رشد کسب و کار آنلاین خود کمک کنیم و در کنار آن، نیاز کاربر را تامین کنیم.

دسته بندی تولید محتوای سایت از نظر ساختاری

محتوا لزوما فقط شامل نوشته‌ها و متون سایت نیست و دسته‌بندی گسترده‌ای در دنیای وب دارد که پرکاربردترین آن‌ها را در ادامه بررسی میکنیم.

۱- محتوای نوشتاری

محتوای متنی را می توانیم همین متنی که تا اینجا خوانده اید بدانیم .عموما وبسایت‌ها محتواهای نوشتاری را برای مخاطبان و کاربران خود تنظیم می‌کنند. این نوع از محتوا نیازمند اصول و نکات خاصی است.

۲-  محتوای صوتی

 “تنها صداست که میماند”  کاملا درست است. این شعار نشان دهنده آن است که فایل‌های صوتی در تولید محتوای سایت نقش مهمی دارند. این نوع از محتوا، در سال‌های گذشته برای انواع وب‌سایت‌ها بسیار رایج و محبوب شده است. همچنین ممکن است به‌صورت فایل‌های mp3 مستقل روی وب سایت‌ و یا به‌صورت پادکست‌ صوتی آپلود شوند.

۳- تولید محتوای تصویری

همه ما هنگامی که برای یک مطلب، تصویر مرتبطی میبینیم بهتر مفهوم را درک می کنیم. گاهی توضیح و شرح یک مطلب واضح نیست و مخاطب نمی‌تواند مفهوم مورد نظر نویسنده را درک کند. محتوای تصویری، فیلم یا اینفوگرافی می‏توانند در این زمینه مفید باشند. چرا که یک تصویر قادر است بیشتر از هزار کلمه و مقاله پیام خود را منتقل کند. به بیان دیگر، محتوای تصویری به شکل عکس، نقشه، دیاگرام، نمودار و…‎ مجموعه‌ای از داده‌ها و اطلاعات پیچیده را به نحوی نشان‎ می‏دهد که پیام به شیوه‌ای سریع و قابل ‌فهم به مخاطب منتقل‎ ‏می شود.

۴- محتوای صوتی ـ تصویری

محتواهای صوتی ـ تصویری در قالب فایل‎های ویدئویی در سایت بارگذاری می شود. در انواع دیگر محتوا، تنها با ذکر نام و یا بیان یک مطلب‎ می‏توان پیام را به کاربر منتقل کرد، این در حالی است که در ویدئوها بازدیدکننده بی واسطه با منبع اصلی مرتبط می شود و از این رو با اعتماد بیش‌تری محتوای سایت را دنبال‎ می‏کند.

حال که با انواع محتوا آشنا شدیم می‌خواهیم بدانیم چگونه برای سایت خود محتوای متنی ایجاد نماییم؟

محتوا پارمونت

۷ نکته کلیدی و مهم در تولید محتوای سایت کاربرپسند:

  1. هدف از تولید محتوا: ابتدا باید مخاطبان، علایق و نیازهای آن‌ها را به‌خوبی بشناسیم و بدانیم هدفمان از تولید محتوا برای سایت چیست و در نهایت به دنبال چه نتیجه‌ای هستیم؟
  2. بکر بودن محتوا: ایجاد محتوای جدید و غیر کاربری به نحوی که که کاربر را به سمت سایت کشانده و اصطلاحا آن‌را میخکوب کند. نکته مهم این است که محتوا نیاز کاربر را برآورده کند
  3. جذابیت محتوا: استفاده از اینفوگرافی و تصاویر جذاب که علاوه بر چشم‌نواز بودن بتواند مفهوم را به کاربر انتقال دهد.
  4. تنوع محتوا: استفاده از انواع دسته‌بندی‌های یک محتوا می‌تواند سرگرم‌کننده بوده و به جذابیت سایت بیافزاید. استفاده هم‌زمان از متن، تصویر یا ویدیو در یک سایت می‌تواند عامل مهمی در جذب کاربران به آن سایت باشد.
  5. کلمه کلیدی مناسب: استفاده از کلمات کلیدی و کلیدواژه ای که متناسب با موضوع فعالیت سایت باشد. دقیقا همان عبارتی که کاربر در موتورهای جستجو دنبال می‌کند و الزاما یک کلمه خاص نخواهد بود. این عبارت می‌تواند همان سوالی باشد که در ذهن کاربر است و به‌دنبال پاسخ آن است.
  6. تعداد کلمات مناسب: یک محتوا باید بتواند در کنار بخش‌هایی که دارد طول مناسبی را برای مدت زمان توقف مناسب کاربر ایجاد کند. استفاده از تصویر شاخص مناسب در یک نوشته، محتوای نوشتاری صحیح، ویدیوی مرتبط با نوشته و با مدت زمان کافی، همگی طول یک محتوا را تشکیل می‌دهند.
  7. لینک دهی درست: باید در زمان تولید محتوای وب سایت، از لینک‌دهی داخلی و مراجعه به بخش‌های دیگر وب سایت استفاده کرد. این امر مکمل هدف و دلیل اصلی ورود کاربر به وب سایت است.

انواع سایت ها برای تولیدمحتوای مخصوص

هر وب سایتی متناسب با فعالیت و مخاطبین خاصی که دارد، می‌بایست محتوای مناسبی تولید و ارائه کند.

درگاه سایتی که برای معرفی فعالیت، بیوگرافی یا دستاوردهای یک شخص ساخته می‌شود. علاوه بر استانداردهایی که قبل تر به آنها اشاره شد، باید بخش‌های متفاوتی جهت معرفی یک شخص و حرفه آن وجود داشته باشد. بخش‌های استاندارد در تولید محتوای وبسایت شخصی صفحه اصلی، تماس با ما، درباره ما و بیوگرافی است.

شرکت‌ها و سازمان‌ها باید از محتوایی مناسب و مرتبط با کسب‌و‌کار خود برای جذب مشتری بیشتر و معرفی خدمات خود استفاده کنند. ازمهم‌ترین صفحات آن می‌توان به صفحه اصلی، تاریخچه و ارتباط با ما اشاره کرد.

برای عرضه محصولات و خدماتی که به‌صورت آنلاین به کاربران معرفی خواهد شد، باید توضیحاتی دقیق و قابل فهمی ارائه شود. قرار گرفتن منوها و سرویس‌ها در بخش‌هایی از سایت که به‌راحتی در دسترس کاربران قرار بگیرد یکی از اجزای مهم تولید محتوای سایت فروشگاهی است

. در نهایت کاربران در کم‌ترین زمان ممکن انتخاب مناسب را انجام داده و خرید خود را نهایی خواهند کرد. صفحه اصلی، سرویس‌ها یا محصولات، عضویت، بخش‌های اصلی تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی هستند.

بولتن‌ها و سایت‌های خبری که با توجه به نوع کاربردی که برای افراد دارند، محتوا و بخش‌های متنوعی را شامل می‌شوند. مهم‌ترین بخش این دسته سایت‌ها را نظرات اعضا و کاربران تشکیل می‌دهد. تولید محتوای سایت برای طراحی این دسته وب سایت‌ها بیشتر شامل صفحه اصلی، درباره ما، ثبت‎نام و درج نظرات است.

تولید محتوا پارمونت

چگونه محتوای سایت کاربر پسند شود؟

به یاد داشته باشید که تولید محتوا و اشتراک‌گذاری محتوایی که کاربر و شما آن را ساخته‌اید، فرصت‌های بسیاری را برای موتورهای جستجو و کاربران، جهت پیداکردن و دیدن وب سایت در مقایسه با تولید محتوا در اینترنت فراهم میکند. در هنگام تولید محتوا برای سایت، از یک فرایند تاییدی مانند CAPTCH برای قرار دادن نظرات و پست‌های بازدیدکنندگان سایت خود استفاده نمایید. با این کار اطلاعات صحیح و درستی از افراد ،نه ربات‌های موجود در اینترنت، دریافت خواهید کرد. دقت کنید که چه اطلاعات و محتویاتی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهید تا در نتیجه منجر به دریافت نظرات مثبت و مناسبی از آنها شود و نکته آخر اینکه محتوایی را منتشر ‌کنید که هم خود باور دارید و هم کاربر به‌‌دنبال آن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید